Математична модель дослідження траєкторії польоту літальних апаратів

Автор(и)

  • Віктор Щирба Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Україна
  • Віталій Іванюк Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Україна http://orcid.org/0000-0003-2506-7722
  • Тетяна Пилипюк Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Україна
  • Марина Мястковська Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.32626/2308-5916.2024-26.64-71

Анотація

Дана робота присвячена дослідженню моделі руху безпілотного літального апарату. Увагу зосереджено на питанні дослідження сил, які визначають динаміку руху, розглядається рівнодіюча сила. Виходячи з  того, що рівняння руху залежить від конструкційних особливостей та призначення літальних апаратів, а їх арсенал досить різнотипний і багатогранний, в основу дослідження покладено тактико-технічні характеристики (ТТХ) оперативно-тактичних ракетних комплексів.

В роботі розглянуто модель на пасивній ділянці траєкторії, де характер рівняння руху визначають лише сили тяжіння та аеродинамічні сили. Враховуючи максимальну висоту польоту та ймовірнісний характер похибок в розрахунках, силу тяжіння пропонується вважати сталою  на всій траєкторії руху. Тому всі зусилля направлено на визначення числових значень для визначення аеродинамічної сили. Тут велике значення мають ТТХ ракети. Варто зауважити, що реальні й достовірні дані про ракету, зокрема її конструкцію та дані експериментів відсутні. Вони або засекречені, або наперед недостовірні (навмисне подані з деякою похибкою), або встановлюються експериментально з певною долею точності чи ймовірності. Тому наведені в роботі числові значення слід сприймати як ймовірнісні.

На активній ділянці траєкторії руху основну увагу приділено визначенню сили тяги двигуна. Наведені числові значення, що характеризують його силу, табличні значення результатів експериментів є умовно вірні, але похибки є незначними. Ще більше невизначеності становлять дані про природні сили руху повітря.

© В. С. Щирба, В. А. Іванюк, Т. М. Пилипюк, М. О. Мястковська, 2024

Це зумовило порівнювати різні типи ракетної техніки та визначати «умовно» вірні значення.  На основі запропонованої математичної моделі можна вирішувати завдання прогнозування навігації безпілотного літального апарату з наведеними числовими значеннями основних його характеристик та інших необхідних вхідних даних. Це дозволить досліджувати та формувати оптимізаційні траєкторії польоту.

Опубліковано

2024-12-20